Warszawska pracownia XYStudio (prowadzona przez Filipa Domaszczyńskiego, Martę Nowosielską i Dorotę Sibińską) ma bardzo duże doświadczenie, w projektowaniu wnętrz dla dzieci: są to placówki edukacyjne prywatne i publiczne, oddziały pediatryczne w przychodniach, przestrzenie dla dzieci (Edukado, Bam Bam Studio). W sumie ok. 40 projektów, niektóre „sieciowe” – to znaczy, że podobne rozwiązania zastosowano w różnych miastach. XYStudio stworzyło nawet własną markę mebli dla dzieci locomoco.

Podejście tej pracowni najlepiej pokazują jednak projekty kompleksowe, w których architektura, wnętrza a także zieleń w otoczeniu budynków (!) dobrze ze sobą współgrają, ponieważ wychodzą „spod ołówka” tych samych projektantów. Takie są Żółte Słoniki, przedszkola zbudowane dla prywatnego przedsiębiorcy w Ostrowi Mazowieckiej i Suwałkach.

Opis projektu

Projektanci odrzucają standardowe układy funkcjonalne, w których dominuje długi korytarz i nanizane nań identyczne sale. Dorota Sibińska, architektka z ZXYStudio w wywiadzie udzielonym Architekturze-murator (A-m 1/2019) porównuje je do wagonu w pociągu i podkreśla, że dziecko gubi się w takim otoczeniu, czuje się sponiewierane, zlekceważone, obniża to jego poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

W Żółtych Słonikach układy przestrzenne są zwarte, mają punkt centralny i sale zróżnicowane według kodów kolorów, co ułatwia dzieciom orientację. Architekci stawiają się w roli „animatorów przestrzeni” – tworzą dużo wyjść na zewnątrz, ułatwiając dzieciom korzystanie ze świeżego powietrza albo projektują piaskownicę tylko częściowo ją zadaszając, dzięki czemu zależnie od potrzeb dziecko może się schować przed słońcem, gdy pali ono zbyt mocno lub wystawić twarz do pierwszych wiosennych promieni. Duże znaczenie ma tej pracowni edukacja przyrodnicza: w przedszkolu w Suwałkach połowę terenu zajmuje ogród.

Informacje o projekcie

Lokalizacja: Suwałki i Ostrów Mazowiecka

Autorzy: XYStudio, arch. Filip Domaszczyński, arch. Marta Nowosielska i arch. Dorota Sibińska.

Foto: Filip Domaszczyński

Więcej informacji o projekcie na stronie pracowni architektonicznej

Galeria

Ostrów Maz.
Ostrów Maz.
Ostrów Maz.
Ostrów Maz.
Suwałki
Suwałki
Suwałki
Suwałki