Osiedle Gdynia Grabówek za sprawą działań grafików ze Stowarzyszenia Traffic Design zyskało nowy punkt odniesienia dla dominującej tu od lat pastelozy.

Opis projektu

Zaprojektowali oni elewację bloku przy ul. Lelewela 7-9 i ul. Kołłątaja 10. Realizacja obejmowała przygotowanie projektu kolorystyki. Projekt uwzględnia też takie detale jak kolorystyka garaży czy kolor barierek znajdujących się na tarasie.

Działacze stowarzyszenia podkreślają: „Zależy nam na odczarowaniu blokowisk. Często bowiem są one uznawane za gorsze miejsca do mieszkania albo wręcz stanowią źródło wstydu. Chcemy pokazać, że elewacje z wielkiej płyty nie muszą być kiczowate i przeładowane kolorem. Mogą one również być eleganckim i schludnym miejscem do mieszkania, lecz aby tak się stało, powinniśmy przestać udawać, że bloki są czymś, czym nie są np. aspirując różnymi dodanymi elementami do pałacyków czy dworków szlacheckich”.

Traffic Design jest organizacją pozarządową działająca na rzecz poprawy stanu przestrzeni publicznej oraz edukacji kulturalnej i artystycznej. Wśród głośnych projektów zrealizowanych przez nich należy wymienić także metamorfozę budynku żłobka „Niezapominajka” i  w ramach rewitalizacji warszawskiej Pragi Północ zaprojektowanie wielu pięknych szyldów dla zakładów rzemieślniczych.

Informacje o projekcie

Autor: Jacek Wielebski, malarz, grafik i założyciel Stowarzyszenia Traffic Design.

Foto: Rafał Kołsut

Galeria