Architekci z pracowni jojko+nawrocki architekci zaprojektowali przedszkole, w którym można bawić się wszędzie, nawet na dachu. W przyszłości będą także zjeżdżalnie, które skrócą drogę z dachu na trawnik!

Opis projektu

Ta inwestycja to rozbudowa. Do starszego budynku (trzy oddziały i własne zaplecze kuchenne) dodano nowy, na pierwszy rzut oka zupełnie inny. Pierwszy ma nieregularny kształt, jest nieco wyższy, pokryty szarym tynkiem. Tu mamy zwartą bryłę, z oknami na poziomie gruntu, obłożoną impregnowanymi modrzewiowymi deskami. A jednak oba budynki tworzą spójną całość. Cechą wspólną są tarasy – w starszej części biegną one wzdłuż wysokiego parteru, w nowej – są na dachu. Razem z ogrodem tworzą dużą i urozmaiconą przestrzeń do zabawy i rekreacji na wolnym powietrzu.

Wnętrze nowej części ma klarowny podział. Od strony wejścia jest wielofunkcyjna strefa z szatniami i miejscem do zabawy. Dalej przechodzi się do trzech sal zajęć. Każda ma własny węzeł sanitarny, kantorek na zabawki, leżaki, sprzęt sportowy. Sale oddzielone są od siebie dźwiękochłonnymi, mobilnymi ściankami, po ich zsunięciu powstaje duża przestrzeń – możliwość czasowego łączenia sal była jednym z wymogów inwestora. Sale doświetlają świetliki o różnych kształtach.

Ograniczenia budżetowe sprawiły, że trzeba było szukać ciekawych, ale tańszych rozwiązań. Dlatego m.in. sufity oraz ściany z bloczków silikatowych nie zostały otynkowane, a we wnętrzach wyeksponowano żelbetową konstrukcję. Materiały użyte w aranżacji to przede wszystkim sklejka i linoleum, które tworzą spokojne tło dla dziecięcej kreatywności.
 

Informacje o projekcie

Lokalizacja: Paniówki, ul. Dworska

Autorzy: jojko+nawrocki architekci, architekci Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki

Współpraca autorska: Agnieszka Weber, Barbara Ziemba

Konstrukcja: Janusz Gołda

Foto: Michał Jędrzejowski

Więcej informacji o projekcie na stronie pracowni architektonicznej.

Galeria