Budynek projektu architekta Zdzisława Łojewskiego z 1968 roku przeszedł po ponad 40 latach kompleksowy remont i termomodernizację, za które śląski oddział SARP w prestiżowym konkursie „Architektura Roku województwa śląskiego 2013” nagrodził autorów, tyską pracownię RS+.

Opis projektu

Jurorzy tak uzasadniali decyzję: „Mimo ograniczonego budżetu i zastosowania typowych materiałów, takich jak tynk czy PCV, zachowano oryginalny charakter budynku i jego unikalne wartości przestrzenne: duże okna otwierające sale lekcyjne na park, naświetla w salach i korytarzach, ceramiczną mozaikę w holu wejściowym czy wyeksponowane żebrowe stropy. Obiekt jest wzorcowym przykładem termomodernizacji architektury modernistycznej w skali kraju, przy realnym budżecie i standardowym wykonawstwie. Przyznanie nagrody ma także na celu zainspirowanie podobnych działań w innych renowacjach modernistycznych obiektów” (cyt. za Dziennikiem Zachodnim).

– Przed remontem szkoła wyglądała nieszczególnie: osprejowana, obwieszona reklamami, brudna, z brązowymi pasami pod oknami. W kilku miejscach woda zrobiła zacieki, na ścianach było widać pęknięcia tynku. Dopiero, gdy zaczęliśmy budynek modelować w programie komputerowym, zorientowaliśmy się, jakie ma proporcje! Okazało się, że bliżej mu do architektury Bauhausu niż standardowej tysiąclatki. – mówi Robert Skitek, szef pracowni architektonicznej RS+.

To okna o grubych ramach zaburzały kompozycję elewacji. Stąd pomysł, by stolarka była ciemna. Ostatecznie ze względu na budżet zdecydowano się na okna aluminiowe mieszane: otwieralne białe i nieotwieralne – czarne. Powstała charakterystyczna grafika na elewacji. Od południa półprzezroczyste rolety chronią przed słońcem.

Architekci dotarli do zdjęć archiwalnych budynku, a przede wszystkim sami odnaleźli jego projektanta. – Zawsze powinno się zapytać o zdanie projektanta, a w Tychach mieliśmy wielu dobrych architektów, którzy zjeżdżali się tu z całej Polski, żeby budować nowe miasto. Odwiedziliśmy dziś już niestety nieżyjącego pana Zdzisława Łojewskiego w jego mieszkaniu. Był bardzo zły na remont, który na terenie szkolnej sali gimnastycznej przeprowadzono wcześniej. Pomógł nam z kilkoma kwestiami technicznymi, wygrzebał z pamięci trochę szczegółów m.in. dotyczących ocieplenia stropu. Nasza propozycją kolorystyki elewacji był zachwycony – opowiada architekt. Odnaleziony został także twórca mozaiki Franciszek Wyleżuch, twórca wielu tyskich mozaik. Poradził, żeby jej boczną część w nadprożu zlikwidować, a przy pomocy uzyskanych materiałów, naprawić główną kompozycję.

Wnętrza były nijakie, mdłe z typowymi dla szkół lamperiami. Układ pomieszczeń i komunikacja – mało czytelne. Wprowadzenie identyfikacji wizualnej w postaci m.in. mocnych kolorów, ułatwiło orientację i poruszanie się po budynku. Ponieważ trudno dzieci zniechęcić do siadania na parapetach – zrobiono na nich siedziska i zamocowano pręty służące jako oparcie i uniemożliwiające wybicie szyby.

Odzew był duży i bardzo pozytywny. – Po pierwsze, o szkole zrobiło się głośno, ponieważ uhonorowaliśmy jej projektanta. Potem przyszła nagroda SARP. W województwie śląskim dostać ją jest bardzo trudno, konkurencję mamy tu ogromną. Zaczęto też na nas inaczej patrzeć  w urzędzie, zwłaszcza, że  w tym samym czasie został zrealizowany nasz projekt wodnego placu zabaw – podkreśla Skitek. – Wypłynęliśmy na tym projekcie, wbrew pozorom okazał się być bardzo prestiżowym. Zresztą każdy projekt, jeśli się do niego odpowiednio przyłoży, może być prestiżowy. Wiele obiektów w Tychach i całym kraju czeka na swoją lepszą przyszłość. Szkoda, że większość urzędników stawia raczej na proste procedury, niż na jakość, która powstanie za wydawane przez nich pieniądze. Ważniejsze jest dla nich, by jak najszybciej wydać fundusze i się z nich rozliczyć. Dlatego remonty i termomodernizacje wykonywane są w ramach przetargów, w których w 100% decyduje najniższa cena albo co jeszcze gorsze w ramach systemu „Projektuj i buduj”, gdzie firma wykonawcza, która wygrywa, sama robi projekt – zaznacza.

Informacje o projekcie

Lokalizacja: Tychy

Autor: RS+ arch.Robert Skitek
współpraca: stud.WAPŚl Jakub Zygmunt i stud.WAPŚl Szymon Borczyk
autor oryginalnego budynku: arch. Zdzisław Łojewski
autor mozaiki: Franciszek Wyleżuch

Foto: Tomasz Zakrzewski (www.archifolio.pl)

Więcej informacji o projekcie na stronie pracowni architektonicznej.

Galeria