Projektanci otrzymali zadanie przekształcenia pomieszczeń dawnej fabryki bombek w podwrocławskim Miliczu w placówkę edukacyjną – szkołę podstawową.  Budynek złożony jest z dwóch skrzydeł, ułożonych w kształt litery T. Na parterze znajdują się sale dla najmłodszych uczniów, a także Mediateka – miejsce zabaw, warsztatów, wspólnego odrabiania lekcji i czytania lektur  oraz sala gimnastyczna, sala fitness i Kantyna czyli miejsce wspólnych posiłków. Na piętrze znajdują się sale przedmiotowe, w których uczą się uczniowie klas 4-8m a także sala informatyczna, sala plastyczna, sale językowe i inne. W budynku nadal wyraźnie widoczna jest jego pierwotna historyczna funkcja jako przestrzeni fabrycznej (rury jako siedziska, wieszaki, miejsca ekspozycji wystaw etc.) Całoszklane skrzydła drzwiowe doświetlają korytarze, a swoim ornamentem zapewniają intymność nawiązując jednocześnie do szkła przemysłowego

W procesie projektowania wykorzystano metodę partycypacji dzieci – przyszłych uczniów szkoły, które podczas spotkań i warsztatów komunikowały swoje potrzeby.

Kuratorka wzornictwa użytkowego i designu Katarzyna Świętek, wyposażyła szkołę w meble autorstwa polskich projektantów – elementy promujące dobre wzornictwo. Projektantom zależało aby meble przez swój gabaryt i wzornictwo nawiązywały do przedmiotów jakie znajdziemy w warsztacie czy fabryce.

Informacje o projekcie

Lokalizacja: Milicz

Autorzy: Sigma Piotr Musielak (bryła i układ fukcjonalny) oraz PORT Józef Franczok i Marcin Kolanus (Aranżacja wnętrz oraz projekt zagospodarowania terenu), Katarzyna Świętek – wyposażenie.

Autorzy: pracownia PORT Architekci,  arch. Józef Franczok, arch. Marcin Kolanus

Więcej informacji o projekcie na stronie pracowni architektonicznej.

Galeria