Wiosną 2022 roku w Mikromieście – siedzibie naszej fundacji rozpoczęliśmy cykl warsztatów z architektury dla dzieci z Ukrainy, które trwały niemal półtora roku i cieszyły się dużą popularnością. Zajęcia prowadziła wice-prezes naszej Fundacji, Joanna Tarkowska – graficzka i projektantka.
Cykl spotkań, obejmujący 12 różnych zagadnień związanych z architekturą, jest oparty na jej autorskiej koncepcji. Podstawowym założeniem cyklu była próba radzenia sobie z traumą wojenną u dzieci poprzez twórczą zabawę z makietami architektonicznymi.
Zajęcia opierały się na idei „budowania” otaczającego nas świata na nowo. Dzieci, które przyjechały ze zniszczonych miast dowiadywały się, że każda nowa budowla musi rozpocząć się od pomysłu, następnie projektu i makiety, a dopiero na końcu powstaje budynek. Podczas warsztatów pokazaliśmy, że mieszkać można wszędzie i w bardzo różnych warunkach, że nawet domek na drzewie może być wygodnym i wystarczającym miejscem do życia.
Tworzenie makiet budynków dało dzieciom poczucie sprawczości, a wszelkie prace manualne działały relaksująco. Istotny był również sam proces “odbudowywania” otaczającego je świata, nawet w małej, dziecinnej skali. Praca z makietami miała pomóc im poradzić sobie z wojenną traumą, której wiele z nich doświadczyło widząc zniszczenia w Ukraińskich miastach.
Zajęcia rozpoczynały się prezentacją pokazującą najlepsze przykłady światowej architektury dotyczącej danego tematu. Dzięki temu dzieci poznały ikony architektoniczne z różnych krajów oraz nazwiska słynnych architektów, na przykład Zahy Hadid czy Kengo Kumy. Następnie z użyciem różnych materiałów, głównie z recyklingu tworzyły makiety budowli, które można było oglądać w witrynach Mikromiasta.
Najnowsze komentarze