Ten projekt pracowni Dominik Górecki Architekt + DE Pracownia Szczepan Dejnek to pierwszy w Polsce pasywny budynek przedszkolny – ogrzewany i chłodzony z wykorzystaniem energii geotermalnej. Przedstawiciele Komisji Europejskiej wskazali go jako jeden z pięciu wzorcowych projektów przedszkoli na terenie całej UE .


Opis projektu

Z lotu ptaka przedszkole wygląda tak, jakby ktoś położył obok siebie dwa podłużne prostopadłościany (każdy przykryty dwuspadowym dachem), po czym jeden z nich lekko przesunął. W ten sposób u obu szczytów utworzyły się niewielkie uskoki.

W części budynku, której wielkie okna wychodzą na południe – z widokiem na góry! – umieszczono sale oddziałowe dla dzieci z osobnymi toaletami. Z każdej sali można wyjść prosto do ogrodu. Są tutaj też dwa zadaszone tarasy (wnęki w bryle budynku), dzięki którym zajęcia na świeżym powietrzu mogą odbywać się także w deszczowe dni.

W prostopadłościanie położonym od strony północnej umieszczono zaplecze administracyjne i kuchenne. Jest tu też główne wejście, prowadzące do obszernego holu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zaprojektowano wielofunkcyjną salę, służącą nie tylko dzieciom (jako stołówka i miejsce do zabawy), ale także lokalnej społeczności – odbywają się tu np. zajęcia rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz lekcje tańca. Dlatego z wiatrołapu prowadzi do niej osobne wejście, otwarte poza godzinami funkcjonowania przedszkola. Oba pomieszczenia – wielofunkcyjna sala i hol – rozdzielone są ścianką mobilną, której zsunięcie, daje możliwość stworzenia obszernej przestrzeni, w której można zorganizować większe uroczystości.

Sufit pozbawionego okien holu naznaczony jest nieregularnie rozmieszczonymi świetlikami, pomiędzy nimi jest gąszcz żarówek zwisających na kablach w kolorowych oplotach. – Oprócz oświetlenia obszernej kubatury, mają przywoływać na myśl gwiazdozbiory na niebie – mówi architekt.

We wnętrzach architekci stworzyli neutralne tło (biel, drewno i spokojne kolory wykładzin w salach) dla dziecięcej aktywności. Już one zadbają o to, by było kolorowo!

Galeria

Informacje o projekcie

Lokalizacja: Lądek-Zdrój, ul. Powstańców Wielkopolskich

Powierzchnia użytkowa: 1365 m²
Autorzy: Dominik Górecki Architekt + DE Pracownia Szczepan Dejnek

Architektura wnętrz: architekt Dominik Górecki

Architektura krajobrazu: architekt Szczepan Dejnek

Foto: Krzysztof Smyk

Więcej informacji o projekcie na stronie pracowni