Przedszkole nr 4 w dzielnicy Kleszczówka w Żorach na Dolnym Śląsku powstało w 2017 roku według projektu pracowni architektonicznej Toprojekt z Rybnika prowadzonej przez Marka Wawrzyniaka.

Opis projektu

Otacza je niska zabudowa bez określonego charakteru. Działka, którą dysponowali architekci była niewielka – żeby wygospodarować miejsce na plac zabaw, nie stawiając dominującego, dwukondygnacyjnego obiektu, projektanci zdecydowali się na niekonwencjonalne rozwiązanie. Wypełnili budynkiem prawie cały obszar działki, tworząc plac zabaw na tarasie na dachu. Budynek ma kształt trójkąta o zaokrąglonych rogach, elewację pokrytą pionowymi deskami, które z czasem będą się w naturalny sposób starzeć. Prostokątne atrium – wewnętrzny dziedziniec – zapewnia dostęp naturalnego światła do wszystkich pomieszczeń. Początkowo architekci myśleli nawet o zjeżdżalni, którą dzieci mogłyby się dostać z tarasu na parter. Pomysł ten okazał się jednak zbyt odważny. Na zielonej części dachu rosną trawy, resztę, ogrodzoną po okręgu barierką, pokrywają deski.

Przedszkole idzie na przekór stereotypom. „Dla dzieci przedszkolnych taka architektura to szansa na rozwój poczucia estetyki –  w tym wieku maluchy nabywają zdolności przestrzenne, uczą się nazywać kolory, są ciekawe środowiska, eksplorują i chłoną każdy jego aspekt. Niesztampowe, ale świadomie zaprojektowane budynki przedszkolne mogą ten rozwój wspierać i budzić ciekawość architektoniczną” pisała Hanna Szukalska w „Architekturze-murator”. Gazeta Wyborcza nazwala przedszkole „najpiękniejszym w Polsce”.

Niestety, jak to zazwyczaj się w naszym kraju odbywa i co chciałaby zmienić Fundacja Wzornictwo i Ład, wnętrza zostały wykończone zgodnie z życzeniami dyrekcji, POMIMO istniejącego projektu architektonicznego i WBREW zaleceniom architekta. „Przeszarżowano” z kolorami, przesłodzono ozdoby. Żal, że ten znakomity projekt nie został zrealizowany w pełni. Przypominamy: wystrój wnętrz to dziedzina, w której profesjonalizm osób podejmujących decyzje powinien być wymogiem sine qua non, bo jak w autorskich założeniach podkreśla Marek Wawrzyniak: „Dziecko to poważny, wrażliwy odbiorca, stawiający przed projektantem najwyższe wymagania”.

Informacje o projekcie

Lokalizacja: Żory—Kleszczówka

Autorzy: Toprojekt arch. Marek Wawrzyniak,  arch. Karol Wawrzyniak, arch. Alina Kudla, arch. Katarzyna Mazurek, inż. Izabela Groborz-Musik – konstrukcja

Foto: Wojciech Bęczarski – widoki z powietrza, Juliusz Sokołowski

Więcej informacji o projekcie na stronie pracowni architektonicznej.

Galeria